Προγραμματισμός

Αναθεώρηση InfoWorld: Το Dell PowerConnect 8024F χτυπά 10G paydirt

Αχ, ο καθαρός αέρας της εναλλαγής 10G, πολύ γρήγορος, πολύ ακριβός, πολύ αποκλειστικός - μέχρι τώρα. Η Dell παρουσίασε έναν διακόπτη 10G 24 θυρών που, με τιμή 10.088 $, φτάνει περίπου τα 416 $ ανά θύρα SFP +. Τώρα αυτό είναι φθηνό.

Τα αρχικά μου προβλήματα με τους διακόπτες Dell PowerConnect - η γραμμή κυκλοφόρησε το 2001 - ήταν τα ίδια με οποιαδήποτε νέα γραμμή υλικού: Πόσο ανθεκτικό και αξιόπιστο θα ήταν; Αυτές οι ανησυχίες έχουν ηρεμήσει με βάση την απόδοση των διακοπτών PowerConnect 3000-, 5000- και 6000-series που τώρα τρέχω στην παραγωγή εδώ και χρόνια. Στην πραγματικότητα, ένας διακόπτης PowerConnect 6024 gigabit L3 εκτελεί σημαντικό μέρος του εργαστηρίου χωρίς καταγγελία για τα τελευταία έξι χρόνια. Κάποιος αναμένει ότι το 8024F θα ακολουθήσει αυτά τα βήματα, αλλά μόνο ο χρόνος μπορεί να πει.

[Οι σειρές iSCSI της σειράς EqualLogic PS6010 της Dell έχουν επίσης μετατοπιστεί σε υψηλή ταχύτητα. Βλέπε "κριτική: Το Dell EqualLogic iSCSI SAN ξεκινάει στα 10G." ]

Το 8024F είναι πιθανότατα πιο κατάλληλο ως διακόπτης ενοποίησης διακομιστή υψηλού επιπέδου ή ίσως ακόμη και πυρήνας L3 (με πλεονάζον αντίστοιχο) για μικρότερο, αλλά πεινασμένο κέντρο δεδομένων. Το 8024F είναι εξοπλισμένο με 20 θύρες SFP + και τέσσερις θύρες διπλών μέσων που υποστηρίζουν συνδέσεις SFP + ή 10GBase-T. Έτσι, είναι δυνατό να εκτελέσετε αμφίδρομη καλωδίωση κατευθείαν σε κάθε θύρα του διακόπτη ή να χρησιμοποιήσετε 10GBase-T για βραχείες ανοδικές συνδέσεις στις τέσσερις τελευταίες θύρες.

Εκτός από την αμφίδρομη καλωδίωση, κάθε μία από τις θύρες SFP + μπορεί να χρησιμοποιηθεί με οπτικό 10G που υποστηρίζει συνδέσεις ινών πολλαπλών τρόπων πολλαπλών τρόπων ή μονής λειτουργίας μικρής εμβέλειας ή μεγάλης εμβέλειας, όλες με τυπικούς συνδέσμους LC. Αυτά τα οπτικά είναι αρκετά φθηνά, κοστίζουν μόλις 157 $ για multimode μικρής εμβέλειας έως και 317 $ για ένα οπτικό single-mode μεγάλης εμβέλειας. Αρκεί να πούμε ότι δεν θα σπάσουν την τράπεζα.

Συγκριτική αξιολόγηση και προδιαγραφές

Έκανα μια σειρά δοκιμών απόδοσης με το IOMeter, ψάχνοντας για αδυναμίες σε διαφορετικά μεγέθη πακέτων και τι άλλο. Φυσικά, η απόδοση έπεσε κάπως με μικρότερα μεγέθη πακέτων, αλλά συνολικά η απόδοση ήταν εκεί που θα έπρεπε να ήταν.

Κάρτα αποτελεσμάτων δοκιμαστικού κέντρου
30%20%20%20%10%
Dell PowerConnect 8024F988910

8.7

Πολύ καλά

Copyright el.verticalshadows.com 2022